ŞİMŞEK BİMS Isı ve Ses Yalıtımlıdır


Üretim Teknolojisinin beraberinde hammadde olarak kullanılan bims, doğal özelliklerinden dolayı ısı (0,17w/mK) ve ses yalıtımı (50 db TS 1477) sağlamaktadır.

ŞİMŞEK BİMS Depreme Dayanıklıdır (Sağlamdır)


Bims kullanılarak üretilen yapı elemanları diğer yapı elemanlarına göre daha mukavemetli olup,diğer yapı elemanlarına göre daha küçük elastisite modülü(6,86 GPa) sayesinde depreme son derece dayanıklıdır. (Deprem dalgası nedeniyle kırılmaya karşı esneklik katsayısı: 70.000 kgf/cm²'dir). Betona göre yaklaşık 3 kat daha elastik olduğu için şokları, kırılma ve çatlamaya uğramadan daha kolay soğurabilir ve depreme karşı dayanım sağlar. (ort. 2,00 N/mm² TS EN 773-1)Ayrıca bina taşıyıcı sistemlerine daha az yük bindirerek taşıyıcı sistemlerin deprem dayanımlarına katkıda bulunur.

ŞİMŞEK BİMS Ekonomiktir


İnşaatlarda duvar imalinde geçme sistemi sayesinde özel işçilik gerektirmez, diğer yapı elemanlarıyla yapılan duvarlarda kaba ve ince sıvaya ihtiyaç duyulurken, ŞİMŞEK BİMS dış duvarlarda tek kat sıva çözümünü getirdiği için ekonomiktir. Ürünlerin düzgün yüzeyli ve dekoratif görünümlü olmasından dolayı sıva yapmadan duvar yapılması da mümkündür. İç duvarlar direkt olarak alçı sıva ile sıvanmaktadır. Ayrıca düzgün yüzeyinden dolayı daha az sıva kullanımını sağlar. ŞİMŞEK BİMS Yangına dayanıklıdır Diğer yapı malzemelerine oranla yangına daha dayanıklıdır. Erime sıcaklığı yüksektir ve eridiğinde çevreye zararlı herhangi bir gaz çıkartmaz. Yangın zararlarını en aza indirir. (1800 °C yanma ısısında asgari 280 dakika alev almama, şekil ve boyut kaybetmeme ve duman çıkarmama özelliğine sahiptir. DIN 4108 Standartlarına göre ateşe dayanım tanımı: A1 Sınıfı, Organik malzeme içermeyen Yanmaz Malzemedir ).

ŞİMŞEK BİMS Doğaldır


Doğal malzeme ve çimento haricinde yabancı bir ürün eklenmediğinden dolayı ŞİMŞEK BİMS doğaldır.

ŞİMŞEK BİMS Ortam Nemini Dengeler


Bünyesinde yüksek miktarda su buharı bulundurabilme, böylece nemlenmeme ve rutubetlenmeme özelliklerine sahiptir. Ayrıca, mekan içine doğal havalandırma yapabilme özelliğine de sahiptir. Gözenekli ve doğal yapısından dolayı nefes alan sağlıklı ve koku yapmayan mekanlar oluşturur.

ŞİMŞEK BİMS Çevre Dostudur


ŞİMŞEK BİMS yapımında son derece düşük bir enerji ihtiyacı söz konusudur. İhtiyaç duyulan sadece vibrasyon enerjisidir. Üretimde herhangi bir kimyasal veya biyolojik teknik kesinlikle kullanılmamaktadır. Herhangi bir atık söz konusu değildir. Ayrıca üretim esnasında işçi sağlığı bakımından herhangi bir tehlike kesinlikle bulunmamaktadır.

ŞİMŞEK BİMS Hafiftir


ŞİMŞEK BİMS’İN diğer önemli bir özelliği de hafifliğidir. (Bims in özgül ağırlığı ortalama 0.075 kg/dm³ ŞİMŞEK BİMS’İN birim hacim ağırlığı ortalama 0.6 kg/dm³ ). Bina temeline binen yükü azaltır. Bitmiş duvar ağırlıkları göz önünde bulundurulduğunda, diğer yapı ürünleriyle yapılan duvarlara nazaran ŞİMŞEK BİMS ile yapılan duvarlar daha hafiftir.